مقالات بخش اول

مقاله اول

مقاله دوم

مقاله سوم

مقاله چهارم

مقاله پنجم

مقاله ششم

مقاله هفتم

تابستان، اولین قدم برای رسیدن به موفقیت است:

تابستان فرصت بسیار مغتنمی است تا علاوه بر جبران ضعف‌های گذشته، بخشی از کتاب‌های سال آینده را نیز پیش‌خوانی کنیم.

پیشنهاد می‌شود در کنار مطالعه کتاب‌های درسی حتما از کتاب‌های کمک درسی و کتاب‌های شامل تست استفاده کنید.

همچنین شرکت در آزمون‌های آزمایشی هدفمند، موازی با مطالعه می‌تواند بازخورد خوبی از عملکردتان به شما ارائه دهد. برنامه‌ی راهبردی آزمون‌های آزمایشی شامل دو قسمت نگاه به گذشته و نگاه به آینده است و هدف آن تثبیت درس‌های سال گذشته و پیش‌خوانی درس‌های سال آینده است و این منبع نیز در این بازه‌ی زمانی مورد استفاده است. سعی کنید مطالعه منظمی در تابستان داشته باشید. در واقع هر چقدر منظم‌تر و با برنامه‌تر در تابستان درس بخوانید هم پیشرفت بیشتری خواهید داشت و هم برای شروع سال تحصیلی استارت قوی‌تری می‌زنید. ابزاری که برای کمک به این بخش به شما پیشنهاد می‌کنیم، دفتر برنامه‌ریزی است. حتما در ابتدا، اهداف (کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت) خود را یاداشت کنید و برنامه‌تان را برای رسیدن به اهداف‌تان در دفتر برنامه‌ریزی بنویسید. هر روز میزان رسیدن به برنامه‌تان را ثبت کنید و سعی کنید بهتر از روز قبل باشید.

طناب قایق خود را باز کنید و حرکت کنید:

تصور کنید شما صاحب قایقی هستید و قایق بی‌حرکت در کنار ساحل ایستاده است. همه چیز خوب و زیبا به نظر می‌رسد ولی اگر حرکت نکنید قطعا هیجان و زیبایی‌های بیشتر را از دست خواهید داد.

اگر سوار قایق شوید ترجیح شما این است که حرکت کنید تا لذت ببرید و تجربه کسب کنید و در نهایت به مقصد برسید. اگر شهامت حرکت نداشته باشید آیا به مقصد می‌رسید؟

به نکات زیر توجه‌کنید:

🔹️با برنامه‌ریزی تصمیم بگیرید.

🔸️هر ساعات مطالعه‌ی خود را بنویسید و آخر هفته آن را بررسی کنید.

🔹️تست کار کنید تا مباحث در ذهنتان تثبیت شود.

🔸️نکته‌نویسی و سپس نکته‌خوانی داشته باشید.

🔹️آزمون بدهید تا اشتباهات خود را به راحتی پیدا کنید.

🔸️برای اشتباهات خود وقت بگذارید و آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل کنید.

یادتان باشد بیست سال بعد از تلاشی که نکرده‌اید ناراحت خواهید شد. پس طناب قایق را از ساحل امن خود باز کنید و به سمت موج‌های زیبا و خروشان برانید. خطر کنید، جست‌وجو کنید و کشف کنید. (مارک تواین)

مسیر پیشرفت باید پیوسته باشد :

برای پیشرفت و رسیدن به هدف باید پیوسته حرکت کرد و قدم‌ها را کوتاه و آرام برداشت. در همه حال، قدم‌های کوتاه قدم‌های محکم‌تری هستند. زمانی که این قدم‌های کوتاه و پیوسته در کنار هم قرار گیرند، نتیجه‌ی عالی به همراه دارد، زیرا این پیوستگی در حرکت یعنی برنامه‌ریزی خوب برای پیشرفت در زمان کوتاه‌تر و گرفتن نتیجه‌ی بهتر و ماندگارتر.         

برای مثال یک نویسنده را درنظرمی‌گیریم. نویسنده‌ی خوب نویسنده‌ایست که برای نوشتن کتاب خود زمان کافی و انرژی کافی را صرف کند، به دنبال جمع کردن اطلاعات لازم برای مبحث موردنظر خود برود و از افراد کاردان و خبره در آن زمینه پرس‌وجو کند. پیوسته به دنبال افزایش آگاهی خود باشد تا بتواند با ذهن و خاطری آسوده مطالب را در ذهن خود دسته‌بندی کند و آن مطالب را در کتابش به طور پیوسته و مرتب بیاورد، به طوری که خواننده این پیوستگی را درک کند و از خواندن آن کتاب لذت ببرد. این همان نتیجه‌ای است که نویسنده به دنبال آن است.

دوستان خوب کنکوری من

شما همان نویسنده‌ی پرتلاش و خوبی هستید که باید برای نوشتن کتاب زندگی خود بیشترین تلاش را بکنید. باید کتاب زیبایی بنگارید که همه از خواندنش لذت ببرند و افکار خوبِ خالق این اثر را تحسین کنند. این نویسنده به خوبی می‌داند که تلاش پیوسته و حرکت با قدم‌های کوتاه ولی همیشگی و تلاش برای افزایش آگاهی و یادگیری مطالب جدید و کمک گرفتن از افراد با تجربه و استفاده از معلومات باعث رسیدن به این نتیجه‌ی عالی شده است.پس شما هم با تلاش پیوسته و قدم‌های کوتاه و استفاده از تجربیات دیگران و مشورت با افراد کاردان بهترین کتاب رابرای زندگی خودتان بنویسید.

⬅️ فراموش نکنید:

🔹️ حرکت پیوسته نتیجه‌ی خوبی به همراه دارد.

🔸️ نوشتن بهترین کتاب زندگی برای خودتان نیاز به صبوری و تلاش دارد.

🔸️ شما بهترین نویسنده هستید.

فهرست مطالعاتی اولویت بندی شده (ویژه دوران جمع بندی دانش آموزان سال 12) :

وقتی می‌خواهیم در فرصتی کوتاه، مطالب زیادی را برای خواندن و یادگیری و مرور بگنجانیم، زمان و استفاده‌ی بهینه از آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. بسیار مهم است که دید شفافی درباره‌ی کارهایی داشته باشیم که می‌خواهیم در این زمان کم انجام بدهیم. هدف ما از تلاش‌کردن این است که مباحث را به‌خوبی یاد بگیریم و بتوانیم به سؤالات به‌درستی پاسخ بدهیم. نمی‌خواهیم با عجله و سطحی درس بخوانیم. پس باید فهرست مطالعاتی اولویت‌بندی‌شده تنظیم کنیم. وقتی تلاش ما به نتیجه می‌رسد که بتوانیم از پس سؤالاتِ هر مبحثی برآییم.

فهرست مطالعاتی هرکس مخصوص خود اوست. کافی است درس‌ها را به سه دسته طبقه‌بندی کنیم:

درس‌هایی که در آن‌ها تسلط کافی داریم و فقط به مروری جزئی با تورق سریع یا حل سؤال و تست نیاز دارند.

درس‌هایی که در آن‌ها نقص یادگیری داریم و باید تشریحی مطالعه کنیم؛ اما با اندکی تلاش و حل تست می‌توانیم در آن‌ها هم به تسلط برسیم.

درس‌هایی که اصلاً به سراغشان نرفته‌ایم و باید از اول تا آخر بخوانیم و یاد بگیریم.

با توجه به زمانی که در اختیار داریم، بهتر است به ترتیبی که نوشته شد، به سراغ این درس‌ها برویم. همیشه اولویت با حفظ و نگهداری از داشته‌هاست، نه به‌دست‌آوردنِ نداشته‌ها. اگر زمان کوتاهی داریم، بهتر است تا حد امکان از نقاط قوتمان محافظت کنیم و دو دسته‌ی اول را با دقت بیشتری مرور کنیم. این کار به موفقیت نهایی ما کمک بیشتری می‌کند.
اهمیت حفظ تعادل و تمرکز تا پایان روز کنکور(ویژه دانش آموزان دوازدهم) :

حفظ تمرکز در این روزهای باقی‌مانده تا کنکور، به‌ویژه در این روزهای کرونایی، اهمیت حیاتی دارد. واقعیت این است که کرونا همچنان هست. نه می‌توانیم آن را نادیده بگیریم و نه بی‌اعتنا از کنارش بگذریم؛ اما می‌توانیم با رعایت چند نکته سلامت خود را تضمین کنیم؛ مانند اصل فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک و شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون. دغدغه‌ی بیش‌ازحد و وسواس‌گونه همان کاری است که باید به‌جد از آن بپرهیزید؛ زیرا تمرکزتان را مختل می‌کند و آرامش شما را سلب می‌کند. برای مثال از شست‌وشوی منظم دست‌های خود معضل درست نکنید؛ بلکه از تکرار منظم این کار به مثابه‌ی بازی مهیج و جذاب، لذت ببرید.

شیوه‌ی نگاه ماست که کارها را سخت یا آسان می‌کند. برنده‌ی واقعی شمایید که با نگاهی سرشار از انرژی مثبت، به استقبال روز باشکوه کنکور می‌روید.

آن‌همه ناز و تنعّم که خزان می‌فرمود عاقبت در قدم باد بهار آخر شد (حافظ)

تابستان، فصل خوب جبران :

اسم تابستان که می‌آید به یاد بازی و گردش و مسافرت و اوغات فراغت می‌افتیم. اینکه الان زمان آن رسیده که باید حسابی استراحت کنیم. فصل تابستان با همه‌ی ویژگی‌های خوبی که دارد و با در اختیار داشتن زمان بیشتر، می‌تواند فصل خوبی برای درس خواندن و جبران باشد.

ابتدا یک برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت اعم از تفریح و بازی و … انجام بدهید و بعد از این کار، برنامه‌ی درسی را در دل آن برنامه بگنجانید. مثلا حدوداً روزی دو الی سه ساعت را به مطالعه اختصاص بدهید. البته دانش‌آموزان کنکوری با توجه به حساسیت کارشان باید برنامه‌ی ویژه‌تری داشته باشند.

فقط برنامه‌ریزی کافی نیست، بلکه اجرایی کردن آن برنامه اهمیت بیشتری دارد، پس باید با توجه به تیپ شخصیتی خودتان برنامه‌ی مورد نظر را بنویسید و سپس اجرا کنید.

مرور مطالب سال گذشته به شما کمک می‌کند زحماتی که در طول سال کشیدید هدر نرود و برای بازیابی اطلاعاتتان در ابتدای سال تحصیلی زمان زیادی صرف نشود و در نهایت مجبور نشوید دو ماه اول سال تحصیلی جدید را به یادآوری بگذرانید.

تابستان به شما کمک می‌کند تا شناخت خوبی از نقاط قوت و ضعفتان داشته باشید و این‌گونه مسیر مطالعه‌تان را با هدف درست پیش می‌برید. این فصل زمان سبقت گرفتن است، زیرا اکثر افراد علاقه‌ای به درس خواندن ندارند و ترجیح می‌دهند روزهایشان را به تفریح و مسافرت بگذرانند. بنابراین بهترین زمان برای جبران عقب‌افتادگی‌ها و پیش‌خوانی مطالب جدید است.

شش نکته برای مطالعه بهتر :

1) در حین خواندن یادداشت‌برداری کنید. خواندن بدون نوشتن روشی نادرست است.

2) خط کشیدن زیر نکات مهم بهتر از روش قبلی است ولی کامل نیست. روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملاً درک کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید؛ نه آن‌که در کتاب دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن خط بکشید.

3) حاشیه‌نویسی: برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند، مناسب است.

4) خلاصه‌نویسی: شامل خواندن، درک کردن و نوشتن خلاصه می‌شود.

5) کلیدبرداری: نوشتن کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه است.

6) خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز: بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است.